دستگاه لیزر گیاه پیچ امین الدوله با نام علمی : Lonicera japonica

نام علمی : Lonicera japonica , بنفشه قرمز رنگ رقم Red Scarlet دستگاه لیزر

پیچک امین الدوله

پیچ امین الدوله , درختچه‌ای بالارونده و پیچنده از جنسlonicera در خانواده caprifoliaceae و ساکن شرق آسیا و از گیاهان رایج و سابق در ایران که در بیشتر منازل کهن برای پوشش آلاچیق , چَپَر , داربست های چوبی از آن استفاده می كردند .
اسم آن منتسب به علی‌خان امین‌الدوله , صدر اعظم مظفرالدین پادشاه قاجار است که بیان شده شده است نخستین دفعه این گیاه را در ایران و در باغ امین‌الدوله کاشته است .
دارای دستگاه لیزر هایی مضاعف معطر است که در هنگام باز شدن به رنگ سفید است و به ندرت به زردرنگ متمایل می گردد و دارنده طعم شیرینی در انتهای دستگاه لیزر هست .

پیچ امین الدوله

میوه آن به رنگ پر‌نور و به صورت گرد و گاهی آبی رنگ تیره شبیه توت و دربردارنده دانه های زیادی است .
این درختچه نیاز مبرم به آفتاب و محل های آفتاب رو دارد .
خاك بی نیاز خاک قلیایی سبک و با زهکشی عالی و آب بسیار از احتیاجات اول پرورش این گیاه می باشد .
احتیاج به هرس مفصل ندارد , البته بایستی هرچند وقت یكبار هرس كوچكی روی شاخه های آن انجام پذیرد تا وقتی كه محل خود را پوشیده و رمز سبز نگاه دارااست . هرس اکثر به منظور فرم دهی انجام میگردد , شاخه های مزاحم را حذف کنید و شاخه های خوش فرم را به قیم ببندید . معمولاً برخی از شاخه های داخلی مسن و گاهی خشک می گردند . آن‌ها‌را غیر وابسته نمایید تا گیاه شکل دلخواه خویش را پیدا نماید .

پیچک امین الدوله

گیاهان دستگاه لیزر دار برای دستگاه لیزر دهی به فروغ کامل آفتاب احتیاج دارا‌هستند , البته برای پیچ امین الدوله محفظه های نصفه سایه و چه بسا سایه کامل اختلال خاصی تولید نمی‌کند . ولی درهرمورد تاریکی تحت عنوان یک برهان محدودکننده , دستگاه لیزر دهی را به تأخیر می اندازد و موجب کاهش دستگاه لیزر ها می‌گردد .
دست‌کم دمای قابل تحمل آن ۱۵ - مرتبه است .
پیچ امین الدوله ژاپنی منبع قابل توجهی از غذای گوزن , خرگوش و حیات وحش است .
پیچ امین الدوله را می شود به آسانی با خوابانیدن شاخه و یا این که قلمه ساقه نشر نمود .
در فصل بهار از ساقه های برگدار و قابل انعطاف که قدری چوبی می باشند , قلمه تهیه فرمایید . خوب تر است بستر کاشت قلمه ها خیس و نمناک باشد .
شاخه های بلند را طوری در عمق ۳سانتی خاک قرار دهید که نوک شاخه ها خارج از خاک باشد . پس از یک یا این که دو ماه شاخه در محل تماس با خاک ریشه میزند . درصورتی که فعالیت خوابانیدن شاخه در دستگاه لیزر دان صورت بپذیرد , به سادگی می توانیم پس از ریشه دار شدن , شاخه ها را با قیچی از شالوده اصلی جدا کنیم و دستگاه لیزر دان را به محل مناسب منتقل کنیم .
این گیاه همچنین از روش كاشت بذر در فصل تابستان یا این که فصل بهار قابل انتشار است .

پیچک امین الدوله

انتشار پیچ امین الدوله :
اصلی ترین روش تکثیر این گیاه قلمه است . قلمه را می توانایی در طی فصل رویش و در اواخر بهار یا این که در طی فصل تابستان تهیه کرد . برای این کار نزدیک به ۱۰ سانتیمتر از نوک ساقه جدید را قطع فرمائید . برش را از قسمت زیر یک گره ( محل اتصال برگ به ساقه ) بزنید . برگ های نصفه زیر قلمه را جداگانه کرده و در بستر متشکل از یک قسمت شن و یک بخش پیت بکارید . عمق بستر باید دستکم ۱۰ سانتیمتر باشد و پیشین از کاشت قلمه باید بستر را بخوبی تر فرمایید . فاصله قلمه ها بایستی حدود ۱۰ سانتیمتر باشد . برای محافظت رطوبت در اطراف قلمه ها یک کیسه پلاستیکی شفاف روی بستر محتوی قلمه ها بکشید .
این نوع قلمه ها را می توان در آب هم ریشه دار کرد . بعد از غیروابسته کردن برگ های نصیب ذیل قلمه , آن را در آب قرار داده و در مکانی پر‌نور و بدور از تابش بی واسطه آفتاب بگذارید . هر چند روز یکبار آب ظرف را عوض کرده تا آب باقی مانده نشود . ۲ تا ۳ هفته آن گاه ریشه ها شکل می‌گیرند .
در آخرها فصل‌پاییز یا اوایل زمستان که گیاه در بی حرکتی بسر می برد , می قدرت از این گیاه قلمه چوبی تنظیم کرد . طول این قلمه می بایست نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر باشد . قلمه ها طوری در بستر کاشت قرار میگیرند که فقط نوک آنها خارج باشد . پس از کاشت بستر را بخوبی آب پاشی فرمائید . ریشه ها در طول قلمه شکل می گیرند .
خوابانیدن راه دیگر انتشار این گیاه است . ساقه های بلند و نرم را خم میکنیم , بطوریکه کلیه ارتفاع ساقه بجز ۱۵ تا ۲۵ سانت از نوک آن بیرون خاک باشد و طرف دیگر نیز به

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *